Xoroshe

Koszyk (0)

Płaszcz kobiecy „Палессе”

470.00 zł 470.00 zł
  • Maksymalny czas wysyłki: 10 dni

Kobiecy płaszcz z kolekcji „Палессе” („Polesie”) jest hołdem złożonym kwiatowym haftom tradycyjnym wykonywanym na Polesiu białoruskim. To kraina bliska nam zarówno geograficznie, jak i duchowo – jest kulturowym przedłużeniem Podlasia.

Te same pieśni, obrzędy, zwyczaje zachowane w folklorze podlasko-poleskim podkreślają wspólne dziedzictwo kulturowe Podlaszuków i Poleszuków. Mityczne Polesie zaczyna się pod Lublinem, a kończy nad najdalszymi zakolami rzeki Prypeć. Współcześnie ten region znajduje się na terytorium trzech państw: Ukrainy, Polski i Białorusi. W dawnej Rzeczpospolitej na jej terenie leżał Pińsk – stolica ówczesnego województwa Poleskiego.

Polesie to magiczna kraina, w której prawosławie swobodnie przeplata się z pogaństwem, zachwyca dziewicza przyroda, a tradycyjna kultura materialna i niematerialna zachowane są wyjątkowo dobrze. To tam Xoroshe jeździ na ekspedycjepo inspiracje, to tam wśród sunduków, tkaczek i haftujących babć rodzą się najciekawsze ludowe pomysły.

Przepiękne (biał. „horosze”) lniane i haftowane koszule, które poleskie i podlaskie panny nosiły od święta, na randki i śluby, we współczesnym designie stają się tajemniczymi płaszczami, sukienkami zdobionymi tradycyjnymi haftami. Tym, w czym współczesna kobieta czuje się najlepiej – czyli w zupełnie ponadczasowym pięknie.

Skład: bawełna (80%), elastyna (20%); podszewka: wiskoza (90%), elastyna (10%)
Haftowane rękawy, duży kaptur, przednie poły płaszcza szyte są podwójnie.

A B C D
S/M 41 48 58 95
M/L 42 49 62 95

Sprawdź również inne możliwości