Xoroshe

Koszyk (0)

Bomberka kobieca „Палессе”

350.00 zł 350.00 zł
  • Maksymalny czas wysyłki: 10 dni

Kobieca bomberka z kolekcji „Палессе” („Polesie”) jest hołdem złożonym kwiatowym haftom tradycyjnym wykonywanym na Polesiu białoruskim. To kraina bliska nam zarówno geograficznie, jak i duchowo – jest kulturowym przedłużeniem Podlasia.

Te same pieśni, obrzędy, zwyczaje zachowane w folklorze podlasko-poleskim podkreślają wspólne dziedzictwo kulturowe Podlaszuków i Poleszuków. Mityczne Polesie zaczyna się pod Lublinem, a kończy nad najdalszymi zakolami rzeki Prypeć. Współcześnie ten region znajduje się na terytorium trzech państw: Ukrainy, Polski i Białorusi. W dawnej Rzeczpospolitej na jej terenie leżał Pińsk – stolica ówczesnego województwa Poleskiego.

Polesie to magiczna kraina, w której prawosławie swobodnie przeplata się z pogaństwem, zachwyca dziewicza przyroda, a tradycyjna kultura materialna i niematerialna zachowane są wyjątkowo dobrze. To tam Xoroshe jeździ na ekspedycje po inspiracje, to tam wśród sunduków, tkaczek i haftujących babć rodzą się najciekawsze ludowe pomysły. 

Przepiękne (biał. „horosze”) lniane i haftowane koszule, które poleskie i podlaskie panny nosiły od święta, na randki i śluby, we współczesnym designie stają się tajemniczymi płaszczami, sukienkami zdobionymi tradycyjnymi haftami. Tym, w czym współczesna kobieta czuje się najlepiej – czyli w zupełnie ponadczasowym pięknie.

Skład: bawełna (100%, 240 g/m2); podszewka: wiskoza (100%) w kolorze różowym i niebieskim.

A B C
S/M 56 95 60
M/L 60 102 61

Sprawdź również inne możliwości