Xoroshe

Koszyk (0)

Sukienka we wzory poleskie

500.00 zł 500.00 zł
  • Maksymalny czas wysyłki: 10 dni

Kobieca sukienka z kolekcji „Палессе” („Polesie”) jest hołdem złożonym kwiatowym haftom tradycyjnym wykonywanym na Polesiu białoruskim. To kraina bliska nam zarówno geograficznie, jak i duchowo – jest kulturowym przedłużeniem Podlasia.

Te same pieśni, obrzędy, zwyczaje zachowane w folklorze Podlasko-Poleskim podkreślają wspólne dziedzictwo kulturowe Podlaszuków i Poleszuków. Mityczne Polesie zaczyna się pod Lublinem, a kończy nad najdalszymi zakolami rzeki Prypeć. Współcześnie ten region znajduje się na terytorium trzech państw: Ukrainy, Polski i Białorusi. W dawnej Rzeczpospolitej na jej terenie leżał Pińsk – stolica ówczesnego województwa Poleskiego.

Polesie to magiczna kraina, w której prawosławie swobodnie przeplata się z pogaństwem, zachwyca dziewicza Przyroda, a tradycyjna kultura materialna i niematerialna zachowane są wyjątkowo dobrze. To tam Xoroshe jeździ na ekspedycje Po inspiracje, to tam wśród sunduków, tkaczek i haftujących babć rodzą się najciekawsze ludowe pomysły.

Przepiękne (biał. „horosze”) lniane i haftowane koszule, które poleskie i podlaskie panny nosiły od święta, na randki i śluby, we współczesnym designie stają się tajemniczymi płaszczami, sukienkami zdobionymi tradycyjnymi haftami. Stają się tym, w czym współczesna kobieta czuje się najlepiej – czyli w zupełnie ponadczasowym pięknie.

Skład: bawełna (80%), poliester (20%).
Podszewka: wiskoza
Odcinana wysoko w pasie, duże hafty na kloszu opartym na kole.

BIUST PAS BIODRA
XS 84 66 90
S 88 70 94
M 92 74 98
L 96 78 102

Sprawdź również inne możliwości